Jak wybrać bank dla firmy

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze banku dla firmy?

Można wyróżnić kilka kluczowych parametrów.

  •  Niezawodność. Konieczne jest upewnienie się, że bank ma licencję i jest objęty ubezpieczeniem depozytów (CER). Jeśli Bank uczestniczący w CCC pęknie, jednoosobowi przedsiębiorcy i małe firmy będą mogli odzyskać pieniądze ze swoich kont w ramach określonej kwoty. W przypadkach, gdy obroty firmy są większe, musisz albo rozłożyć przepływy pieniężne na różne organizacje finansowe, albo jeszcze dokładniej podejść do wyboru banku. Na przykład weź pod uwagę jego ocenę niezawodności.
  •  Zestaw usług. Dziś banki są gotowe, aby stać się przedsiębiorcą i księgowym, konsultantem IT, a nawet usługą bezpieczeństwa, która sprawdzi kontrahentów. Ale nie zadowalaj się wszystkim na raz. Ważne jest, aby dokładnie ocenić, jakich usług naprawdę będziesz potrzebować i na jakich warunkach je świadczysz. Na przykład jesteś zainteresowany bankiem, który pomaga w rejestracji IP bez przechodzenia do podatku.
  •  Obsługa. Warto wcześniej zapoznać się z recenzjami banku i samodzielnie przetestować różne kanały komunikacji. Na przykład sprawdź, jak szybko odpowiedzą na twoje pytanie, dzwoniąc na infolinię, czatując na stronie internetowej i w biurze banku. Jeśli prowadzisz działalność w wielu regionach o różnych strefach czasowych, będziesz potrzebować całodobowego wsparcia biznesowego.

Niektóre banki specjalizują się w pracy z małymi firmami lub z określonymi branżami. Na przykład oferują bezpłatną obsługę konta dla firm z niewielkim obrotem środkami lub pożyczki na specjalnych warunkach dla rolników. Warto wcześniej dowiedzieć się, które banki oferują odpowiednie dla Ciebie preferencyjne programy, czy udzielają pożyczek z pomocą państwa i czy możesz na to liczyć.

Jakie usługi banki oferują przedsiębiorcom?

Rozważ najczęstsze oferty banków.

Obsługa konta firmowego

Zwykle banki nie pobierają pieniędzy za otwarcie konta. Niektóre z nich oferują również bezpłatną obsługę rachunku, ale często tylko przez pierwsze kilka miesięcy, a następnie cena rośnie. Z reguły zależy to od wielkości firmy.
Ale zawsze są prowizje za przelewy i płatności. Często banki oferują stawki pakietowe: Pakiet obejmuje zarówno obsługę konta, jak i pewną liczbę transakcji, a za każdą operację przekraczającą limit pobiera oddzielną kwotę.

Kilka faktur dla różnych działów firmy lub różnych produktów często upraszcza księgowość, a czasem pozwala zaoszczędzić dzięki optymalnemu doborowi taryf.

Karta biznesowa

Taka karta jest powiązana z kontem biznesowym. Za jego pomocą możesz wpłacać i wypłacać pieniądze w bankomatach-ta opcja nazywa się "samoinkasacją".

Ogólnie rzecz biorąc, obsługa karty jest objęta taryfą pakietową. Ale nawet jeśli jest naliczany osobno, często jest bezpłatny, jeśli spełnione są określone warunki: na przykład, gdy kwota na koncie nie spada poniżej ustalonej granicy lub odwrotnie, obroty na koncie przekraczają pewien próg.

Płacąc za towary i usługi kartą, banki nie pobierają procentu kwoty transakcji i nie ograniczają wielkości płatności. Ale limity i prowizje są ustalane na" wypłatę " — od 0,1%. Ale są banki, które pozwalają wypłacać pieniądze za darmo-zarówno w bankomatach własnych, jak i innych. Dlatego z góry Sprawdź, z których bankomatów możesz korzystać na korzystnych warunkach i czy są one dogodnie zlokalizowane.

Za wpłatę gotówki na kartę zwykle pobiera się również 0,1%, ale często zezwala się na doładowanie konta z karty dowolnego banku z minimalną (lub zerową) opłatą.

Pamiętaj, aby podłączyć powiadomienia SMS lub push dotyczące transakcji kartą, aby natychmiast dowiedzieć się o transakcjach, których nie dokonałeś.

Księgowość online

Jest to usługa, która może automatycznie tworzyć rachunki i dokumenty sprawozdawcze, obliczać i przekazywać podatki, wypłacać pensje pracownikom oraz dokonywać za nie obowiązkowych odliczeń podatkowych, emerytalnych i socjalnych.

Wiele banków oferuje księgowość online swoim klientom biznesowym za darmo jako dodatek do taryfy pakietowej.
Niektóre banki oferują usługi osobistego księgowego, który pomaga w prowadzeniu dokumentacji, załatwianiu formalności i doradza online lub telefonicznie w sprawach finansowych. Ta usługa jest prawie zawsze płatna, ale czasami jest bardziej opłacalna niż zatrudnienie własnego specjalisty.

Pozyskiwanie i kasa online

Przejęcie umożliwia przyjmowanie płatności kartami bankowymi. Opłata za przejęcie wynosi zwykle 1-2% kwoty czeków w danym okresie, najczęściej w miesiącu. Każdy bank sam określa stawkę-zależy to od wielkości obrotu firmy, zakresu działalności i innych czynników (można nawet wziąć pod uwagę reputację firmy). Dlatego lepiej jest wcześniej wyjaśnić warunki w różnych bankach i wybrać najlepszą opcję.

Często w pakiecie z przejęciem można wypożyczyć sprzęt kasowy, w tym kasę online, która automatycznie przesyła dane do Federalnej Służby Podatkowej (FNS). Jest to wygodne, ponieważ nie musisz samodzielnie przesyłać danych podatkowych dotyczących każdej sprzedaży. Ponadto sprawia, że biznes jest przejrzysty dla Federalnej Służby Podatkowej-co oznacza, że zmniejsza ryzyko zablokowania konta z powodu niepłacenia podatków.

Zrób test na stronie podatkowej, aby sprawdzić, czy Twoja firma jest zobowiązana do posiadania sprzętu kasowego. Zależy to od zakresu działalności, systemu podatkowego i innych kryteriów.

Najpierw zdecydowałeś się zarejestrować jako Samozatrudniony, a oni nie muszą zakładać kasy. Ale jeśli zatrudnisz asystentów, będziesz musiał ponownie zarejestrować się, na przykład jako indywidualny przedsiębiorca — a wtedy będziesz musiał kupić sprzęt kasowy.

Łączenie płatności QR

Największe banki oferują przedsiębiorcom podłączenie płatności QR. Jest to jeden ze sposobów płatności bezgotówkowych, z którego można korzystać zarówno w punktach sprzedaży detalicznej, jak i w sklepach internetowych.

Płatności QR są bardziej opłacalne w porównaniu z płatnościami kartą. Będą Cię kosztować maksymalnie 0,7% kwoty zakupu, jeśli Bank przeprowadzi je przez system szybkich płatności.

Kredyty dla firm

W przypadku inwestycji lub uzupełnienia kapitału obrotowego możesz potrzebować dodatkowego finansowania. Bank, w którym obsługiwana jest Twoja Firma, zwykle jest skłonny pożyczyć pieniądze na korzystnych warunkach, ponieważ zna już Twoją firmę.

W takim przypadku zatwierdzenie wniosku o pożyczkę będzie wymagało minimum dokumentów i czasu — bank już widzi Twoją aktywność na kontach, może określić obrót firmy i łatwiej jest ocenić ryzyko, podjąć decyzję i ustalić stopę procentową.

Ale lepiej z góry, nawet na etapie wyboru banku, aby dowiedzieć się, jakie są jego warunki kredytowe. Pamiętaj, aby dowiedzieć się, czy bank uczestniczy w rządowych programach preferencyjnych pożyczek dla małych i średnich przedsiębiorstw — w przypadku pożyczek o oprocentowaniu niższym niż rynkowe.

Warto również wyjaśnić, jak szybko bank rozpatruje wnioski o kredyt i czy można je złożyć online.

Akredytywa

Akredytywy umożliwiają bezpieczne rozliczanie transakcji-Bank zapewnia, że sprzedawca otrzyma pieniądze, jeśli spełni warunki kupującego. Na przykład dostarczy towar. Taka forma rozliczeń chroni obu kontrahentów.

Ta usługa jest istotna przy zawieraniu kontraktów na dużą kwotę, szczególnie dla biznesmenów pracujących na eksport.

Na razie akredytywy można wystawić tylko na papierze, w specjalnej standardowej formie. Ale w najbliższej przyszłości powinny pojawić się również akredytywy cyfrowe oparte na technologii blockchain. Wtedy oferty z nimi będą mogły przejść do trybu online.

Jeśli planujesz korzystać z tej formy rozliczeń, pamiętaj o wyjaśnieniu taryf i warunków rejestracji akredytyw w wybranym banku.

Factoring

Dzięki faktoringowi można sprzedawać produkty z odroczoną płatnością lub na raty. W takim przypadku bank natychmiast płaci za towar dostawcy, a Kupujący zobowiązuje się do zwrotu pieniędzy bankowi z powodu przyszłych wpływów.

Faktoring pomaga szybko generować przychody i rezygnować z pożyczek na kapitał obrotowy. Warto wiedzieć, czy bank oferuje taką usługę i na jakich warunkach.

Na jakie dodatkowe bonusy można liczyć?

Niektóre banki naliczają odsetki od salda konta, a także oferują zwrot gotówki — zwracają część płatności kartą firmową.

Czasami banki oferują bezpłatne szkolenia dla Twoich pracowników jako bonus taryfowy. Na przykład na temat inwestycji lub rachunkowości.

Wiele banków tworzy pulę partnerów, którzy udzielają rabatów swoim przedsiębiorczym klientom. Mogą to być specjalne oferty operatorów komórkowych, agencji marketingowych i reklamowych, firm IT.

Często banki organizują promocje w Wigilię. Na przykład oferują bezpłatną usługę nowym klientom biznesowym przez kilka miesięcy lub specjalne plany cenowe. Śledź ogłoszenia na stronach banków, aby uzyskać obsługę na najkorzystniejszych warunkach.

Wybrałem Bank. Jak zostać jego klientem biznesowym?


Jeśli masz już konta, depozyty lub kredyty w tym banku, zwykle możesz otworzyć konto biznesowe za pośrednictwem konta osobistego na stronie internetowej lub aplikacji mobilnej.

Nowi klienci będą musieli przyjść do oddziału. Wiele banków oferuje wezwanie przedstawiciela banku do swojego biura lub domu. Z reguły wystarczy wypełnić formularz i zostawić wniosek na stronie.

Możesz otworzyć konto firmowe w większości dużych banków w ciągu jednego dnia. Ale lepiej wyjaśnić z góry, jak długo to potrwa i jakie dokumenty będą wymagane. Niektóre banki ułatwiają zadanie potencjalnym klientom i mogą za ich zgodą samodzielnie zażądać informacji o przedsiębiorcy, na przykład w FNS, w tym w jednolitym rejestrze małych i średnich przedsiębiorstw.

Po otwarciu konta Bank prawdopodobnie poprosi Cię o założenie osobnego biura biznesowego online lub zainstalowanie dodatkowej aplikacji dla przedsiębiorców. Z ich pomocą możesz wybierać plany taryfowe, łączyć dodatkowe usługi i konsultować się ze specjalistami banku w sprawach biznesowych.

Co zrobić, jeśli bank nie spełni warunków umowy?

W przypadkach, gdy bank bez ostrzeżenia zmienia stawki usług, odmawia prowadzenia operacji lub w inny sposób narusza Twoje prawa