Rozliczenie transakcji hipotecznych

Kwalifikując transakcję hipoteczną, musimy powiedzieć, że transakcje tego rodzaju:
  • obowiązkowo dokonywane w formie pisemnej: zwykłej lub notarialnej (forma Notarialna była wcześniej obowiązkowa z mocy prawa, a teraz jest wykonywana tylko za namową co najmniej jednej ze stron);
  • podobnie jak wszystkie transakcje dotyczące nieruchomości, podlegają obowiązkowej rejestracji państwowej;
  • mają co najmniej dwie strony podpisujące umowę sprzedaży.
Transakcja hipoteczna-zbiór transakcji, które mają na celu zawarcie umowy pożyczki w celu udzielenia kredytu hipotecznego, nabycie nieruchomości na własność pożyczkobiorców i przeniesienie jej Na zabezpieczenie, a także zawarcie innych umów, które zapewniają, że pożyczkobiorca wywiąże się z ich zobowiązań. Zasadniczo można to ograniczyć do definicji transakcji hipotecznej.

To prawda, że jednocześnie z tą, podstawową, transakcją i dzięki niej powstają inne prawa obywatelskie:
  • prawa roszczenia u pożyczkodawcy na podstawie umowy pożyczki z kredytobiorcą;
  • prawa zastawnika w stosunku do zastawnika wynikające z umowy o hipotece i (lub) hipotece (hipoteka na podstawie umowy);
  • prawa ubezpieczającego (tj. kredytobiorcy) i beneficjenta (tj. pożyczkodawcy) na podstawie kompleksowej umowy ubezpieczenia i (lub) polisy ubezpieczeniowej;
  • prawa beneficjenta pośrednictwa i pośrednictwa w obrocie nieruchomościami wynikające z odpowiednich umów.

Uczestnicy transakcji. Pomimo tego, że stronami transakcji hipotecznej są Kupujący i Sprzedający nieruchomość, uczestniczy w jej przygotowaniu i realizacji znacznie większa liczba podmiotów. Przede wszystkim jest to oczywiście bank, który jest zarówno pierwotnym pożyczkodawcą, jak i pierwotnym hipoteką.

Ponadto uczestnicy transakcji hipotecznej niewątpliwie obejmują:
  • Ubezpieczalnia
  • Firma oceniająca
  • Sprzedawca nieruchomości
  • Nieruchomości kredytobiorcy
  • Broker Hipoteczny

Przyjrzyjmy się pokrótce, jaka jest rola każdego z nich.

Bank ustala listę firm ubezpieczeniowych i wyceny, z którymi pożyczkobiorca lub jego przedstawiciele współdziałają na etapie przygotowania transakcji. Ustala również własne wymagania dotyczące przedmiotu zabezpieczenia i technologii transakcji oraz sprawdza rzeczywistą zgodność z tymi wymogami.

Towarzystwo ubezpieczeniowe-przeprowadza gwarantowanie przedmiotu zabezpieczenia i decyduje o gotowości ubezpieczenia ryzyka wskazanego przez Bank.

Firma oceniająca-ocenia wartość rynkową, a tym samym stopień bieżącej płynności przedmiotu zastawu.
Sprzedawca nieruchomości (jeśli jest dostępny) - uczestniczy w zbieraniu niezbędnych dokumentów dotyczących nieruchomości.

Nieruchomości nabywcy-kredytobiorcy (jeśli istnieje) - reprezentuje interesy kredytobiorcy w organizacji transakcji, co do zasady, we wszystkich wymienionych przypadkach. Uzupełnia Pakiety niezbędnych dokumentów, przekazuje je zgodnie z ich przeznaczeniem, monitoruje przestrzeganie terminów przeglądu tych dokumentów, organizuje transfer środków podczas rezerwacji obiektu (zaliczka lub zadatek) oraz sporządzenie umowy przedwstępnej z warunkami zwrotu tych środków w przypadku odmowy transakcji itp.

Pośrednik hipoteczny jest łącznikiem między uczestnikami transakcji. Jego zadaniem jest co najmniej obsługa informatyczna transakcji hipotecznej, która obejmuje:
  • Wyjaśnienie klientowi i obsługującemu go pośrednikowi w obrocie nieruchomościami wymagań banku i firmy ubezpieczeniowej dotyczących przedmiotu zabezpieczenia, a także wymagań banku dotyczących technologii transakcji.
  • Wyjaśnienie klientowi kosztów związanych z transakcją.

Ale jeśli mówimy naprawdę o profesjonalnym brokerem, to nie tylko przekaże klientowi i jego pośrednikowi wymagania banku i firmy ubezpieczeniowej, ale także sprawdzi zgodność z tymi wymogami, zanim odpowiednie pakiety dokumentów zostaną przekazane zgodnie z przeznaczeniem. Oczywiście pod tym względem funkcje brokera są ściśle powiązane z funkcjami pośrednika w obrocie nieruchomościami obsługującego nabywcę-pożyczkobiorcę.

Jak broker i pośrednik rozdzielą między sobą funkcje przygotowania i przeprowadzenia transakcji, zależy od konkretnej firmy, w której pracują (jeśli jest to ta sama firma), od ustalonych tam technologii, od konkretnych osobowości obu, od życzeń i preferencji konkretnego klienta itp.itp.